Centrum ARPIDA potřebuje růst a volá na pomoc celou republiku. Chystá se stavba nového areálu pro dospělé osoby s tělesným a kombinovaným postižením.

Tisková zpráva/ České Budějovice/ 8.11. 2021 - Unikátní projekt „ARPIDA+ campus životních příležitostí“ chce pomáhat dospělým lidem s tělesným a kombinovaným postižením navázat na vzdělání, vědomosti a dovednosti získané i během školní docházky. Nový areál by měl stát v roce 2023 a bude nabízet dospělým klientům potřebné služby a terapie.

Po 28 letech úspěšné práce s klienty s tělesným a kombinovaným postižením a jejich rodinami se centrum ARPIDA potřebuje posunout dále. Jedním z ožehavých problémů je uplatnění a zařazení dospělých klientů do života. “Děti, které k nám začaly před lety chodit, již dospěly a pouze některým se podařilo využít svou příležitost a integrovat se. Jsme přesvědčeni, že každý z těchto lidí má před sebou svou příležitost žít samostatný život a být užitečný. Abychom mohli nabídnout vizi a potřebné služby, udělali jsme si analýzu a průzkum potřeb. Dominantní byla potřeba prostoru.” říká ředitel centra Marek Wohlgemuth. V současnosti má cílová skupina dospělých lidí s tělesným a kombinovaným postižením minimum příležitostí k uplatnění a mají jen malé možnosti kontaktu s přirozeným sociálním prostředím a možností samostatného života. Jen každý 20. absolvent získá zaměstnání v běžném prostředí, každý 5. má s cílenou pomocí a podporou šanci zapojit se na chráněném trhu práce. Jen jednotky z nich se dokážou sami zapojit do společenského života a do vztahů s vrstevníky.

 

“V nově vybudovaném komplexu se budeme snažit vytvořit systém hledání příležitostí a podpory vzniku těchto příležitostí k integraci do společnosti. Zároveň pracovat společně s jednotlivými lidmi s postižením na schopnosti tuto příležitost získat a využít. Chceme je podporovat v jejich krocích k co možná nejvíce samostatnému životu a uplatnění. Již nyní vytváříme funkční model podpory dospělých lidí s postižením a rádi bychom jej nabídli ke sdílení v celorepublikovém rozměru.” dodává ředitel Marek Wohlgemuth.

Pro tento záměr má vzniknout komplex budov s prostorem pro služby denního stacionáře, sociálně terapeutických dílen, sociální rehabilitaci, pracovní rehabilitaci, fyzioterapii, ergoterapii, jídelnu s výdejnou, vodoléčbu, snoezelen a administrativní a technické zázemí. Předpokládáme, že projekt po úplném dokončení může nabídnout své služby až 70 lidem s tělesným a kombinovaným postižením.

Přestože centrum ARPIDA získalo z IROP rozhodnutí o poskytnutí dotace 51 miliónů Kč a jedná s Jihočeským krajem a Statutárním městem České Budějovice o podpoře, musí, s ohledem na nárůst cen, dofinancovat z vlastních zdrojů cca 25 mil. Kč na realizaci 1. etapy.

Co jsme již pro ARPIDA+ udělali:

• Analýzu potřeb a funkční graf nových prostor
• Získali pozemek
• Soutěž architektonických studií
• Dokumentaci pro stavební povolení se zapracováním připomínek pracovníků v přímé péči
• Žádost o dotaci z IROP včetně studie proveditelnosti
• Rozhodnutí o poskytnutí dotace 51 mil. Kč z IROP
• Stavební povolení
• Úvěr na předfinancování výstavby
• Výběrové řízení na projektanta dokumentace pro provedení stavby
• Dokumentaci pro provedení stavby se zapracováním připomínek pracovníků v přímé péči
Co pro ARPIDA+ ještě musíme udělat:
• Výběrové řízení na dodavatele stavby
• Získat 25 mil. Kč z benefiční kampaně
• Získat finanční podporu krajského úřadu Jihočeského kraje
• Získat finanční podporu Statutárního města České Budějovice
• Do konce roku 2023 postavit 1.etapu

Co ohrožuje projekt ARPIDA+:

• Málo času na čerpání dotace z důvodu dlouhého dotačního řízení a konce programového období pro využití dotací (31.12.2023)
• Extrémní nárůst cen a tím i změna rozpočtu

Co drží ARPIDA+ a žene nás dopředu:

• Kritické potřeby naší cílové skupiny a jejich rodin
• Odpovědnost za 28 let usilovné práce
• Stejné problémy cílové skupiny v celé republice

Benefiční kampaň - I malá pomoc přináší velkou naději
Velmi důležitou součástí financování projektu bude veřejná sbírka, kterou bude podporovat a propagovat celorepubliková benefiční kampaň. Její součástí bude medializace problematiky zařazování dospělých lidí s postižením do běžného života a několik dalších souběžných akcí, které budou končit symbolicky na Štědrý den. Vše se bude sbíhat na speciálním webu www.arpidaplus.cz.

Organizátoři mají připravenou spotovou kampaň se známými osobnostmi veřejného života, která se objeví primárně na sociálních sítích. O projektu a sbírce se dárci dozví i z krabic na mléko (společnost Madeta a.s. poskytla 5 milionů obalů), které se budou distribuovat po celé republice.

Velký mediální zásah organizátoři očekávají od originální písně, složené přímo pro tento účel. Skladbu “Papírový lodě” napsal držitel ceny Magnesia Litera Robin Král a zhudebnil Jan Lstibůrek (uznávaný muzikant a člen kapely Tomáše Kluse). Do písně, kromě arpiďácké kapely K.R.B, svými hlasy přispěli přední čeští hudebníci v podání Tomáše Kluse, Pokáče, Márdiho (Vypsaná Fixa), Kateřiny Marie Tiché a ve zpívající roli se netradičně představil i patron centra Arpida Jiří Mádl. Projekt bude podpořen i výnosem z tradiční Andělské aukce, která proběhne v pondělí 13. prosince. Ve čtvrtek 23. prosince celou kampaň uzavře charitativní hokejové utkání HC Motor, které odehrají hráči ve speciálních Arpida dresech, jenž následně půjdou do dražby.
Částka, která je nutná k realizaci projektu vybrat je 25 miliónů Kč. Jedná se tak o jednu z největších benefičních kampaní v ČR.

I Vaše malá pomoc přináší velkou naději.

Fotky a videa volně k použití zde.
Kontakt pro média:
Petr Meškán | PR
+420 608 813 721
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Spolek vysokoškolsky vzdělaných sester.